در گوگل محبوب کنید :
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: «گل مژه» و درمان آن

 1. #1

  پیشکسوت

  تاریخ عضویت
  آذ ۱۳۸۴
  مدال
  متاهلین سایت
  محل سکونت
  تهران
  حالت من
  none
  نوشته ها
  2,979
  تشکر
  1,433
  تشکر شده 1,292 بار در 450 ارسال
  اعتراض ها
  0
  میزان امتیاز
  634207
  Array

  پیش فرض «گل مژه» و درمان آن

  بیماری گل مژه
  کلیات بیماری
  گل مژه (‌sty) به صورت یک توده متورم ، حساس و دردناک و قرمزرنگ در نزدیکی لبه پلک تظاهر می‌کند . این توده در حقیقت یک آبسه کوچک با سر زرد رنگاست که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه‌ها یا غدد ترشح کننده چربی پلک ایجادمی‌شود . از جمله عوامل ایجاد گل مژه باکتری چرکی به نام استافیلوکوک است و تماس بادست های آلوده نیز سبب سرایت آن می شود.

  گل مژه یا هوردئولوم hordeolum ) عفونت غدد پلک ) را به دو نوع داخلی ( داخل لبه پلک ) و خارجی ( خارج لبه پلک ) تقسیممی‌کنند . نوع داخلی گاهی به سمت پوست و گاهی به سمت ملتحمه چشم است . ولی نوع خارجیهمیشه به سمت پوست است . شالازیون مثل گل مژه داخلی است . ولی علائم التهابی و علائمآبسه ( درد و قرمزی و تورم ) ندارد . و عبارت است از التهاب گرانولوماتو ، مزمن ، استریل( بدون عفونت ) و با علت نامعلوم در غدد چربی پلک.
  گل مژه
  گل مژه التهاب غدد لبه پلک در چشم است که بروز مداوم آن نشان دهندهضعف سیستم ایمنی است . این التهاب غالباً عفونی و بسیار دردناک است . گل مژه بیماریشایعی است که می‌تواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند . تماس دست آلوده با چشم ( به خصوص اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشد) و التهاب لبه پلک ( بلفاریت یا شورهپلک ) از عوامل مهمی هستند که باعث بروز گل مژه می‌شوند.
  علائم و نشانه‌ها
  · ایجاد یک توده برجسته قرمز رنگ دردناک در لبه پلک
  · احساس سنگینی و درد پلک
  · سوزش و خارش و اشکریزش
  · گاهی خروج ترشحات چرکی از گل مژه
  · تاری دید: تاری دیداز عوامل معمول گل مژه نیست امااگر گل مژه نسبتاً بزرگ باشد با فشار رویقرنیهباعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دیدمی‌شود.

  درمان
  اکثر گل مژه‌ها ظرف چند روز به تدریج بهبود می‌یابند و مشکل خاصیایجاد نمی‌کنند . در چند روز اول ، استفاده از کمپرس گرم باعث تسکیندردمی‌شود و ممکن است به سر باز کردن گلمژه و تخلیه ترشحات چرکی کمک کند . برای این منظور یک حوله تمیز را با آب جوشیده گرم( نه داغ! ) مرطوب کنید و برای مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشم مبتلا قرار دهید . ماساژملایم هم به تسکین درد و تخلیه ترشحات کمک می‌کند . ماساژ کمپرس گرم را می‌توان روزی 4-3 بار انحام داد تا ترشحات تخلیه شود و گل مژه بهبود پیدا کند.
  هرگز سعینکنید گل مژه را بترکانید یا به زور تخلیه کنید، این کار می‌تواند باعث گسترش عفونتبه بافت های مجاور و یا حتی ورود عفونت بهمغزشود . اگر پس از چند روز ( تقریباً 2 روز )گل مژه بهبود پیدا نکرد حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید . چشم پزشک می‌تواند در صورتلزوم با یک جراحی کوچک گل مژه را تخلیه کند . تخلیه گل مژه با بی‌حسی موضعی بااستفاده از قطره بی‌حس کننده انجام می‌شود . در گل مژه‌های معمولی استفاده ازقطره‌هایآنتی‌بیوتیکمی‌تواند کمک کننده باشد . امادر بچه‌های کوچک یا افرادی که گل مژه‌های شدیداً ملتهب دارند ممکن است لازم باشد بانظر چشم پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی برای جلوگیری از گسترش عفونت به بقیه پلک وقسمت های مجاور استفاده شود.

  پیشگیری
  در برخی از افراد گل مژه مکرراً عود می‌کند . برای پیشگیری از عودگل مژه:
  · از تماس دست آلوده با چشم جلوگیری کنید.
  · بهداشت پلک را رعایت کنید . شستشوی منظم پلک ها با آب ولرم یا شستشوی لبه پلک باشامپو بچه رقیق شده می‌تواند به جلوگیری از عود گل مژه کمک کند.
  · در صورت بروز گل مژه‌های مکرر حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید . گاهی اوقاتبیماری های چشمی دیگر مثل بلفاریت ( التهاب لبه پلک ) یا مشکلات غدد ترشح کننده چربیباعث بروز گل مژه مکرر می‌شود که تشخیص و درمان این بیماری ها توسط چشم پزشک باعثجلوگیری از عود گل مژه می‌شود . به علاوه گاهی اوقات بعضی از بیماری های جدی چشمی( مثلاً تومورها ) ممکن است به صورت گل مژه‌های مکرر تظاهر کند که در این مواردمعاینه توسط چشم پزشک راهگشا است.

  شالازیون
  شالازیون یکی دیگر از توده‌های لبه پلک است که در ابتدا تظاهریشبیه گل مژه دارد. شالازیونبرجستگی کوچکی در لبه پلک در زیر پوست است که دراثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح کننده چربی پلک و تجمع مواد ترشح شده در غده ایجادمی‌شود . شالازیون ممکن است در ابتدا ملتهب باشد و باعث ایجاد درد و قرمزی شود که دراین حالت شبیه گل مژه است . اما پس از مدتی درد و قرمزی فروکش می‌کند و توده متورمیدر لبه پلک باقی می‌ماند . اندازه این برجستگی ثابت نیست و ممکن است به تدریج بزرگتریا کوچکتر شود . معمولاً شالازیون از ابتدا فقط به صورت یک توده برجسته ظاهر می‌شود وبا درد و قرمزی همراه نیست.
  شـالازیـون معـمـولاً مشـکل چشمـی مهـمی ایجاد نمی‌کندو پس از چند هفته تا چند ماه خود به خود کوچک می‌شود و از بین می‌رود. استفاده ازکمپرس گرم ( روزی 3-2 بار و هر بار 5-10 دقیقه ) با استفاده از حوله تمیز و ماساژملایم ممکن است به باز شدن مجرای غده چربی کمک کند و باعث بهبود سریع تر شالازیونشود.
  درمان
  شالازیون‌های خیلی کوچک که ظاهر ناخوشایندی ندارد احتیاج به درمانخاصی ندارند و معمولاً به مرور زمان خود به خود خوب می‌شوند . شالازیون‌های بزرگ تربه دو علت اصلی نیاز به درمان پیدا می‌کنند:
  · اول آن که شالازیون‌های بزرگ تر ظاهر ناخوشایندی دارند و از لحاظ زیبایی ظاهریمشکل ساز هستند ، ضمن آن که بهبود خودبخودی آن ها ممکن است چندین ماه طول بکشد.

  · دوم آن که شالازیون‌های بزرگ به خصوص در پلک بالایی روی قرنیه فشار می‌آورند وبا تغییر شکل قرنیه باعثایجادآستیگماتیسم و تاری دید می‌شوند.

  پس در این گونه موارد برای درمان حتماً از چشمپزشک کمک بگیرید.
  روش اصلی درمان در این حالت جراحی شالازیون است که بااستفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. روش دیگرتزریق داروهای استروئیدیدر داخل ضایعه در لبه پلک است که معمولاً در مواردی به کار می‌رود که یا تعدادزیادی شالازیون کوچک وجود داشته باشد که نتوان آن ها را با جراحی خارج کرد و یاشالازیون در جایی باشد که جراحی آن احتمال ایجاد آسیب در ساختمان های مجاور را بههمراه داشته باشد.

  شالازیون‌های مکرر
  در برخی از افراد شالازیون مکرراً عود می‌کند. در اینحالت لازم است فرد حتماً توسط چشم پزشک ویزیت شود زیرا:
  · اولاً گاهی اوقات بیماری های جدی چشمی مثل تومورهای بدخیم پلک به صورتشالازیون های مکرر تظاهر می‌کنند که تشخیص آن ها از شالازیون معمولی فقط از عهده چشمپزشک برمی‌آید.

  · ثانیاً در برخی از موارد بیماری های دیگر چشمی مثل التهاب لبه پلک( بلفاریت )یا مشکلات غدد ترشح کننده چربی لبهپلک ( میبومینیت ) باعث ایجاد شالازیون های مکرر می‌شود . در این حالت کنترل اینبیماری ها توسط چشم پزشک به جلوگیری از عود شالازیون کمک می‌کند .
  گل مژه
  عبارت است از التهاب غدد چربی ( سباسه ) در لبه پلك‌ها و ریشه مژه‌ها كه به ‌صورت یك آبسه كوچك تظاهر می‌یابد .
  ● علت ایجاد گل‌مژه :
  علت ایجاد آن عفونت باكتریایی استافیلاكوكی فولیكول مژه‌ها است .
  ● انواع گل‌مژه :
  1) گل‌مژه خارجی : یك التهاب چركی در فولیكول‌های پلك عفونی و غدد چربی می‌باشد . به ‌صورت یك تورم حساس به لمس و قرمز ( یك برجستگی كوچك ) در لبه پلك تظاهر می‌یابد . این گل‌مژه معمولاً به سرعت تخلیه و چرك خود را خارج می‌سازد .
  2) گل‌مژه داخلی : به‌صورت یك التهاب قرمز و دردناك تظاهر می‌یابد اما دیرتر بهبود می‌یابد ، چرا كه آبسه نمی‌تواند به‌راحتی چرك خود را تخلیه كند . ممكن است دارای برجستگی كوچك قابل رویت نباشد . این گل‌مژه می‌تواند باعث تاری دید و سوزش چشم گردد .
  ● علائم گل‌مژه :
  1) قرمزی ، تورم و درد در پلك
  2) حساسیت به نور
  3) اندكی تاری دید
  4) باز نشدن كامل پلك
  5) یك برجستگی كوچك شبیه جوش
  6) احساس وجود شن در چشم
  7) اشك ریزش
  8) یك نقطه زردرنگ در مركز گل‌مژه

  ● درمان گل‌مژه :
  1) اغلب گل‌مژه‌ها پس از چند روز به خودی خود تخلیه خواهند شد اما روند تخلیه چرك گل‌مژه را می‌توان با قرار دادن كمپرس گرم و مرطوب تسریع كرد .
  2) یك دستمال تمیز تا شده را درون آب داغ قرار دهید ، سپس بیشتر آب آن را بگیرید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و ۴ مرتبه در روز روی پلك درگیر قرار دهید .
  3) چنان چه گل‌مژه به خودی خود بهبود نیابد (پس از ۴ـ ۳ روز ) ، باید با مراجعه به پزشك متخصص اقدام به شكافتن و تخلیه چرك آن كرد .
  4) می‌توان از آنتی بیوتیك‌های چشمی به شكل پماد و قطره استفاده كرد .
  ▪ نكته : گل‌مژه از لحاظ تكنیكی یك جوش است . بنابراین می‌توان آن را با اعمال فشار تركاند اما از تخلیه آن خودداری كنید چرا كه ممكن است باعث گسترش عفونت گردد.
  ▪ نكته : از مالش پلك‌های گل‌مژه زده خودداری كنید .
  ▪ نكته : احتمال عود مجدد گل‌مژه وجود دارد .
  ▪ نكته : گل‌مژه چندان مسری نیست اما بهتر است نكات بهداشتی ( شستن دست‌ها و چشم‌ها ) را رعایت كنید .
  ▪ نكته : همه گل‌مژه‌ها از چرك پر شده و در نهایت شكافته و تخلیه می‌شوند .
  ▪ نكته : گل‌مژه به قدرت بینایی آسیب نمی‌رساند .
  ▪ نكته : عدم درمان گل‌مژه به گسترش عفونت منجر می‌شود .
  ● چه هنگام باید به پزشك مراجعه كرد :
  1) وقتی گل‌مژه به خودی خود سرباز نكند و بهبود نیابد . ( بیش از ۳ تا ۴ روز دوام یابد )
  2) احساس درد در چشم و یا ایجاد اختلال در دید .
  3) چنان چه به‌طور متوالی گل‌مژه مجدداً عود كند .
  ● چطور از گل‌مژه پیشگیری كنیم؟
  1) از تماس یافتن دست‌های آلوده با چشم‌ها و یا مالیدن چشم‌ها خودداری كنید .
  2) دستان خود را در طول روز به‌طور مرتب بشویید .
  3) چشم‌های خود را هنگام استحمام با شامپو بچه ملایم شست‌وشو دهید.
  4) از به اشتراك گذاشتن لوازم آرایشی چشم خودداری كنید .
  همچنین قبل از خواب حتما آرایش صورت خود را پاك كنید .
  5) چنانچه زیاد گل‌مژه می‌زنید : شامپو بچه ملایم را با آب گرم رقیق كرده و به‌وسیله یك گوش پاك‌كن ریشه مژه‌ها و پلك‌ها را هفته‌ای چند بار تمیز كنید تا میكروب‌ها، چربی و سلول‌های مرده اضافی پاك و زدوده شوند .
  6) كسانی كه از لنز تماسی استفاده می‌كنند بایستی بهداشت مربوط به گذاشتن و برداشتن لنزها را به‌خوبی رعایت كنند .

  رفع گل مژه با مصرف گردو
  ایسکانیوز ـ گردو دفع کننده سموم بدن و رفع کننده مسمومیت است و عفونت‌های دندان و لثه را برطرف می‌سازد.
  دکتر حمیدرضا انصاری ، کارشناس تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز در خصوص گردو و خواص درمانی آن گفت : درخت گردو بلند و با برگ‌های مرکبی شکل بوده ،‌ میوه این درخت که همان گردو است دارای ویتامین A و B و انواع مواد معدنی مثل کلیسیم ، فسفر ، آهن و غیره است . میوه مغز گردو مصرف دارویی دارد و بیشتر در بیماری‌های استخوانی و تقویت کننده به کار می‌رود .
  وی در خصوص خواص درمانی گردو افزود : گردو در درمان سرفه‌های کهنه ، اختلالات ناشی از معده ، دندان درد ، شستشوی زخم‌ها ، جوش‌های پوستی صورت و سر و بدن ، سردردهای کهنه ، نقرس ، گاز گرفتگی حیوانات و حشـرات ، زگیل ، اگزمای پوستی ، تقویت زانوی کودکان ، تقویت قوه جنسی در مردان ، کم خونی ، گل مژه ، نرمی استخوان ، ورم چشم ، شادابی پوست بدن ، دیابت ، یبوست ، مستحکم کردن لثه‌ها ، رفع گرفتگی ادرار و تنظیم زمان قاعدگی در خانم‌ها موثر است .
  وی افزود : جوشانده پوسته سبز گردو تقویت کننده کبد است و اختلالات و نارسایی‌های کبد و مجاری صفراوی را برطرف می‌سازد . گردو نیز درمان کننده ورم و التهاب کبد است .
  همچنین گردو دفع کننده سموم بدن و رفع کننده مسمومیت است و عفونت‌های دندان ،‌ لثه و دهان را برطرف می‌سازد .
  انصاری خاطر نشان کرد : زیاده‌روی در مصرف گردو سبب بروز اختلالات جسمی و حساسیت‌های شدید می‌شود .


  «گل مژه» را جدي بگيريد!
  يك چشم پزشك اظهار داشت : با وجود اين که گل مژه که در لبه پلک و در مسير مژه‌ها قرار دارد پس از چند روز خود به خود حتي بدون درمان هم بهبود مي‌يابد اما درمان و توجه به نکاتي براي پيشگيري از بروز آن الزامي است.
  دکتر سهيلا فاضلي در گفت وگو با ایسنابا بيان اين موضوع اظهار داشت : به موازات مژه‌ها غدد چربي قرار دارد که با ترشحات خود مانع از خشک شدن چشم مي‌شوند و زماني که اين ترشحات ، غيرطبيعي و يا ريشه مژه ملتهب شود گل مژه به وجود مي‌آيد .
  دکتر فاضلي در خصوص علائم گل مژه گفت : تورم لبه پلک ، درد و قرمزي آن از علائم گل مژه است .

  __________________
  www.miniyatoor.blogfa.com

  آفتاب به گیاهی حرارت میدهد که سر از خاک بیرون آورده باشد .
  امروز , اولین روز از بقیه عمر شماست .

 2. 4 کاربر مقابل از hifa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  firoozeh (شنبه ۰۱ اسفند ۸۸),Mikrobe-Sorati (یکشنبه ۰۲ اسفند ۸۸),mohamadnasre (شنبه ۰۱ اسفند ۸۸),rasool (شنبه ۰۱ اسفند ۸۸)

 3. #2

  مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت
  تی‍ ۱۳۸۵
  سن
  -1982
  سفر کردم که از یادم بری دیدم نمیشه آخه عشق یه عاشق با ندیدن کم نمیشه
  نام
  رسول 30 ساله
  جنسیت
  مدال
  کاربر با تجربه 

پیشکسوت 

متاهلین سایت
  محل سکونت
  ديار رستم دستان
  حالت من
  Badjens
  نوشته ها
  12,615
  تشکر
  7,190
  تشکر شده 16,032 بار در 5,561 ارسال
  اعتراض ها
  13
  میزان امتیاز
  151089
  Array

  پیش فرض

  ممنون خانم دکتر
  خدا رو شکر هنوز گرفتار این بیماری نشدیم

  سایتی که آدمینش ادبیات حرف زدن نداره ارزش موندن نداره
 4. 2 کاربر مقابل از rasool عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  hifa (شنبه ۰۱ اسفند ۸۸),mohamadnasre (شنبه ۰۱ اسفند ۸۸)

 5. #3

  کاربر طلایی

  تاریخ عضویت
  آب‍ ۱۳۸۸
  جنسیت
  مدال
  کاربر با تجربه
  محل سکونت
  تهران
  حالت من
  none
  نوشته ها
  2,399
  تشکر
  1,792
  تشکر شده 1,651 بار در 395 ارسال
  اعتراض ها
  0
  میزان امتیاز
  16176
  Array

  پیش فرض

  مرسي حيفا جون

  خيلي بدم مياد از گل مژه

موضوعات مشابه

 1. توليد داروي درمان پوکي استخوان و سنگهاي صفراوي
  توسط GALAXY_BOY در انجمن متفرقه در مورد پزشکي
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: شنبه ۰۲ شهریور ۸۷, ۰۵:۲۵ بعد از ظهر
 2. درمان زودرس عفونت معده از سرطان پیشگیری می‌کند
  توسط saqar در انجمن پزشكي و درمانی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۸۷, ۰۸:۰۶ قبل از ظهر
 3. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۸۶, ۰۴:۴۳ بعد از ظهر
 4. راه هاي درمان گرفتگي بيني(حتما بخونید مفیده)
  توسط saqar در انجمن پزشكي و درمانی
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۸۶, ۱۱:۱۹ بعد از ظهر
 5. انواع كم خوني و روشهاي درمان آن
  توسط ghertinamaki در انجمن پزشكي و درمانی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۲۶ شهریور ۸۵, ۰۲:۰۲ قبل از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
پی سی دیتا یک سایت آموزشی و تفریحی می باشد و هدفی جز سرگرمی و بالابردن سطح آگاهی عموم افراد از طریق آموزش هایی که در سایت قرار میگیرد نداشته و ندارد.جمع های برگزار شده در این سایت تنها به جهت روابط دوستانه بین اعضای سایت می باشد. امیدواریم سالی پر از شادی و موفقیت داشته باشید...

وبی ایران